Próbny Egzamin Ósmoklasisty

W dniach 20-22 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Łękach Szlacheckich został przeprowadzony Próbny Egzamin Ósmoklasisty przygotowany przez wydawnictwo Nowa Era. Do egzaminu próbnego z języka polskiego, matematyki oraz z języka angielskiego przystąpili wszyscy uczniowie klasy 8. Dzięki tej przeprowadzonej w bezpiecznych warunkach próbie przed właściwym egzaminem uczniowie mieli możliwość poczuć atmosferę swojego pierwszego ważnego egzaminu, zapoznać się z arkuszem egzaminacyjnym, sprawdzić jak należy odpowiednio zagospodarować czas przeznaczony na pracę z arkuszem, a przede wszystkim przekonać się, czego jeszcze muszą się nauczyć i co powtórzyć. Wyniki próbnego egzaminu to również bardzo ważne dane dla nauczycieli, gdyż uzyskują oni dzięki nim informacje, na jakie zagadnienia muszą położyć większy nacisk na swoich lekcjach. Nauczyciele, którzy przygotowali dotychczas tylko jeden rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej, nadal poszukują najbardziej optymalnych sposobów przygotowania do tego ważnego egzaminu. Z kolei rodzice ósmoklasistów zyskują po egzaminach próbnych wiedzę, jak ich dzieci reagują na sytuację egzaminacyjną oraz do czego powinni oni jeszcze przysiąść, aby uzyskać jak najlepsze wyniki we właściwym teście. Reasumując, próbny egzamin to dobra okazja, aby porozmawiać z nastolatkami o tym, co sprawia im największą trudność i w jaki sposób można im pomóc.

Edyta Błaszczyk