Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Łękach Szlacheckich

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

8 stycznia 2021 roku w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej w Łękach Szlacheckich odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie przeszli egzamin, a mianowicie odgadywali bajkowe zagadki, odpowiadali jak należy zachowywać się w bibliotece, kto to jest pisarz. Po sprawdzeniu wiedzy, z znajomości której uczniowie wykazali się na szóstkę, przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować i dbać o książki. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładkę do książki, dyplom małego czytelnika, a także wyprawki czytelnicze w ramach kampanii „Mała książka - wielki człowiek” przygotowane przez Instytut Książki do samodzielnego czytania, jak i z udziałem najbliższych.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Mam nadzieję,ze po dzisiejszej uroczystości miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień.

Elżbieta Więcławska