„PRZEDSZKOLAKI Z PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO SPRZĄTAJĄ ŚWIAT”

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody. Już od wielu lat nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata" w ramach współpracy z Fundacją Nasza Ziemia. W tym roku pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy - zmieniamy”, której celem jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.
W dniu 23 września nasze przedszkolaki w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w akcji i oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę – teren wokół szkoły, plac zabaw oraz pobliskie drogi - trzeba przyznać, że śmieci było tam sporo. Dzieci były pełne entuzjazmu, prześcigały się w noszeniu worków. „Uzbrojone" w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady przemierzały znajome miejsca. Dzieci zbierały wszystkie napotkane śmieci – były to porzucone butelki i puszki po napojach, opakowania po chipsach, papierki i inne. Worki z zebranymi i posegregowanymi odpadami złożono w wyznaczonym miejscu. Akcja „Sprzątanie Świata” miała na celu kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci. A udział w niej był wielkim wyzwaniem i wspaniałą lekcją przyrody dla przedszkolaków. Dzieci wiedzą, że jeśli świat będzie czysty, zdrowa będzie żywność, powietrze, woda, zwierzęta i my wszyscy.

Joanna Błaszczyk