Akcja Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Łękach Szlacheckich

Uczniowie klas IV - VIII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Łękach Szlcheckich wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji VIII edycji Narodowego Czytania. W tym roku były to Nowele Polskie. Główny cel tego przedsięwzięcia to popularyzacja wspólnego czytania wielkich dzieł literatury narodowej, promowanie kultury żywego słowa.
Biorąc udział w przedsięwzięciu zainicjowanym przez Parę Prezydencką Rzeczpospolitej, zebrani czytali utwory: „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa oraz „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej. Edycję Narodowego Czytania otworzyła dyrektor szkoły pani Elżbieta Dawidowicz. Uświetniły ją także swoją obecnością: pani Ewelina Jędruszek – kierownik referatu edukacji z Urzędu Gminy w Łękach Szlacheckich, pan Marcin Smolarek – przedstawiciel Rady Rodziców oraz pani Marta Stępień – dyrektor Gminnej Biblioteki w Łękach Szlacheckich. Następnie wszyscy z zaciekawieniem słuchali wybranych fragmentów nowel, którą czytali zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie: Daria Mazurek, Maciej Nowak, Bartłomiej Turniak, Krystian Kubiak, Katarzyna Białkowska, Krzysztof Zdulski, Joanna Więcławska i Julia Skrobek. Uroczystość prowadzili uczniowie klasy VIII Karolina Berska i Oliwier Żak. Wszyscy uczestnicy czytania otrzymali podziękowania z pamiątkowym stemplem NC. Koordynatorami tego przedsięwzięcia w szkole są panie Elżbieta Więcławska i Joanna Błaszczyk, które zgłosiły szkołę do tej akcji i dzięki temu pozyskały pieczęć z kancelarii prezydenta. Była to druga tego typu akcja w naszej szkole, która na stałe wpisała się w kalendarz placówki. Wspólne czytanie dzieł polskiej literatury to kontynuacja naszej narodowej tradycji i budowanie więzi – stwierdzili uczestnicy czytania.
W tegoroczną akcję NC włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Łękach Szlacheckich oraz klasa I wraz z paniami.